Finanse

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Finanse, Prace pomocnicze

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

 

 

 

 

Referat

 

o

 

Funkcjach

 

 

Pieniądza.

 

 

 

 

 

 

 

1.Definicja słowa pieniądz

 

Pieniądz jest środkiem płatniczym, który możemy wymieniać na towary lub usługi. Forma pieniądza zmieniała się w ciągu wieków. Obecnie obracamy pieniądzem papierowym w formie banknotów i metalowym w formie monet, ale coraz bardziej popularną formą jest pieniądz elektroniczny. Na przykład wyszukując mieszkania na sprzedaż warszawa, a potem nabywając takie mieszkanie możemy zapłacić przelewem czy inną formą bezgotówkową, co jest bardzo wygodne.

 

 

2.Pożądane własności pieniądza

 

●              poręczność

●              stabilność

●              jednolitość

●              trwałość

●              podzielność

●              rozpoznawalność

●              akceptowalność

 

 

3.Ekonomiczne funkcje pieniądza

 

                 Funkcja cyrkulacyjna (transakcyjna)

 

Pieniądz jest powszechnym "środkiem wymiany" w transakcjach kupna-sprzedaży. Każdy przyjmuje go za sprzedane towary i usługi, wiedząc o tym, że za pieniądze będzie mógł nabyć inne niezbędne mu dobra (materialne lub usługi). Dzięki pieniądzowi nastąpiło rozdzielenie w czasie transakcji kupna-sprzedaży na dwie odrębne czynności - transakcję kupna oraz transakcję sprzedaży - przez co przestała istnieć konieczność zachowania jedności czasu i miejsca. Towar lub usługa może być sprzedany, a za otrzymane pieniądze dokonać zakupu towaru lub usługi w innym miejscu oraz w innym terminie.

 

 

                 Funkcja obrachunkowa (miernik wartości towarów)

 

Pieniądz jest „miernikiem wartości”. Przy pomocy pieniądza możliwe jest wyrażenie wartości innych towarów (w postaci cen towarów w jednostkach pieniężnych), ponieważ jest powszechnym ekwiwalentem. Cena jest pieniężnym wyrazem wartości towarów i usług. Wyrażenie wartości towarów i usług w pieniądzu wiąże się z siłą nabywczą pieniądza. Aby określić cenę towaru lub usługi nie trzeba posiadać pieniądza, gdyż pełni on rolę miernika wartości również abstrakcyjnie.

 

 

 

 

                 Funkcja płatnicza

 

Pieniądz jest "środkiem płatniczym". Pieniądz stał się środkiem płatniczym poprzez oddzielenie się ruchu towarów i świadczonych usług w czasie od ruchu pieniądza. Dzieje się tak dlatego, że zapłata za towar lub usługę nie musi następować natychmiast po ich dostawie. Zarówno sprzedający jak i kupujący zazwyczaj umawiają się co do terminu zapłaty należności za dostarczone towary lub usługi. Powstaje więc zobowiązanie odbiorcy wobec dostawcy, które wyrównane będzie w formie pieniężnej w terminie

późniejszym. Pieniądz spełnia funkcję środka płatniczego również przy pokrywaniu    innych zobowiązań, jak np. z tytułu podatków i opłat, wynagrodzeń pracowników, spłaty kredytów, darowizn, itp.Wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym funkcja pieniądza jako środka płatniczego ciągle wzrasta, natomiast jako środka wymiany, maleje. Transakcje gotówkowe występują w obrocie gospodarczym coraz rzadziej, gdyż są zastępowane powszechnie przez obrót bezgotówkowy.

 

                 Funkcja tezauryzacyjna

 

Funkcję "środka przechowywania wartości (tezauryzacji)" pieniądz spełnia wtedy, gdy środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży towarów lub usług nie są przeznaczane na zakup innych towarów lub pokrycie zobowiązań, lecz są przechowywane (oszczędzane). Przechowywanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze niż innych towarów. Ponadto pieniądz może być w każdej chwili zamieniony na potrzebny towar. Jest on najbardziej płynnym aktywem majątkowym każdego podmiotu gospodarczego lub osoby fizycznej. Można go w każdej chwili wykorzystać jako środek płatniczy. Jednak aby pieniądz prawidłowo spełniał funkcję tezauryzacyjną, musi posiadać zaufanie przez podmioty gospodarcze i ludność, a w szczególności, że jego siła nabywcza nie zmniejszy się w znacznym stopniu.

 

 

4.Społeczne funkcje pieniądza

 

                 Funkcja behawioralna (zachowawcza)

 

Pieniądz jest środkiem determinującym ludzkie zachowania, ponieważ jest ekwiwalentem wszystkiego, co jest człowiekowi niezbędne do życia. Kształtuje pragnienia, sposób myślenia, styl życia i konsumpcji. Stał się wartością absolutną, przedmiotem pragnień co nie zawsze prowadzi do pozytywnych zjawisk (np. chciwość, skąpstwo, przekupstwo, itp.).

 

                 Funkcja motywacyjna

 

Chęć posiadania pieniądza motywuje ludzi do podejmowania działań w celu jego pozyskania. Działania te mogą mieć dwojaki charakter: - społecznie uznane - uczciwa praca za odpowiednim wynagrodzeniem; - nieuczciwe - wynikające z chęci szybkiego wzbogacenia się, np. płatne zabójstwa, handel żywym towarem, korupcja, itp. Funkcja motywacyjna pieniądza jest powszechnie stosowana przez pracodawców w celu pobudzenia pracowników do efektywniejszej pracy.

 

                 Funkcja informacyjna (komunikacyjna)

 

Pieniądze stanowią źródło informacji o sytuacji ekonomicznej państwa, które je emituje. Z kolei wygląd, technika wykonania, oraz materiał z jakiego został wykonany pieniądz informują o poziomie kultury danego społeczeństwa. Płaca natomiast nie jest jedynie

  miarą wysiłku pracownika, ale informacją co we własnym i społecznym interesie zrobił.

 

                 Funkcja dezintegracyjna

 

Pieniądz powoduje rozpad struktur społecznych i powstawanie nowych. Dążenie do wzbogacenia się wywołuje wiele różnic między grupami społecznymi. Uwidacznia się rozwarstwienie społeczeństwa pod względem ilości posiadanego pieniądza, co za tym idzie władzy, wpływów, sławy, itp. Pokusa zdobycia pieniędzy za wszelką cenę determinuje rozwój przestępczości. Środki z nielegalnej działalności wprowadzane do państwowego obiegu wpływają niekorzystnie na stabilność finansową państwa.

 

                 Funkcja integrująco-instytucjonalna

 

Pieniądz wpływa na powstanie i kształtowanie się stosunków między ludźmi. Na ich podłożu powstają instytucje społeczno-finansowe (banki, giełdy, fundacje, zakłady ubezpieczeniowe), które mają za zadanie zaspokajanie społecznych potrzeb. Pieniądz jest też efektywnym narzędziem kontrolowania działalności tych instytucji

 

5.Rodzaje pieniądza

 

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pieniądza:

 

●              pieniądz gotówkowy

 

●              pieniądz bezgotówkowy

 

Pieniądze gotówkowe mogą występować jako pieniądz kruszcowy (wyrabiany z metali szlachetnych), pieniądz metalowy w formie monet, a także pieniądz papierowy w formie banknotów.

 

Pieniądze bezgotówkowe mogą natomiast przybierać formę: czeków, obligacji, weksli, bonów, kart płatniczych, kart kredytowych, pieniądza bankowego oraz pieniądza elektronicznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

 

 

 

1.              dn.26.04.2010r.

 

 

2.            dn. 26.04.2010r.

 

 

3.            D.Dębski.,Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.Wydawnictwo WSiP cz.1,Warszawa 2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl