Finanse 1

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Finanse 1 , finanse

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

ISTOTA I FUNKCJE FINANSÓW

1.1. OKREŚLENIE FINANSÓW

Znaczenie terminu „finanse" potocznie jest uważane za równoznaczne ze znaczeniem terminu „zasoby pieniężne"'. W terminologii ekonomicznej słowem finanse określa się natomiast stosunki ekonomiczne, polegające na groma­dzeniu, podziale i wydatkowaniu zasobów pieniężnych". Te dwa określenia są sobie bliskie, z tym iż pierwsze z nich nawiązuje do kategorii statycznej zasobów pieniężnych, drugie daje dynamiczne ujęcie zasobów pieniężnych w ich ruchu. W literaturze przedmiotu przy określaniu terminu „finanse" nawiązuje się do ich treści, którą są zjawiska pieniężne.

W związku z tym że jedynym możliwym sposobem prezentacji zjawisk w sferze realnej jest wyrażanie ich w pieniądzu(w związku z wykorzystywaniem pieniądza w roli miary nakładów i efektów w procesach produkcji, a także w roli miary w procesach spożycia' indywidualnego i zbiorowego,) należy od­powiedzieć na pytanie, czy wszystkie zjawiska pieniężne są objęte zakresem treściowym pojęcia finanse

Jednak Wykorzystywanie pieniądza w roli miary wielkości realnych nie wymaga rzeczywistej obecności zasobów pieniężnych, których gromadzenie i podział było podstawą określenia finansów. Płynie stąd wniosek, że nie ma podsta­wy do obejmowania pojęciem finanse wykorzystywania pieniądza jako ewi­dencyjnej miary procesów produkcji i spożycia, czy też generalnie procesów gospodarczych. Tak więc pojęcie finansów obejmuje tylko te zjawiska pieniężne, które są związane z kreacją i ruchem realnie istniejących zasobów pieniądza, bądź też z zaciąganiem zobowiązań do uruchomienia zasobów pieniężnych w przyszłości.

Zjawiska pieniężne, które w podanej wyżej definicji zostały włączone do pojęcia finansów, mają odzwierciedlenie jeżeli chodzi o przeszłość -w ewidencji księgowej i w statystyce, -jeżeli zaś chodzi o przyszłość -w różnego rodzaju planach finansowych i prognozach.

Trzeba przy tym za­uważyć, Planowanie finansowe stanowi instrument kierowania przyszłym przebiegiem zjawisk pieniężnych, nie ogranicza się tylko do odzwier­ciedlenia przewidywanego przebiegu zjawisk finansowych w przyszłości.

Zawiera ono decyzje co do:

a) osiągania przychodów pieniężnych i

b) realizacji pieniężnych wydatków w takich obszarach i granicach, w których podmiot planujący ma swobodę decydowania, przy uwzględ­nieniu różnego rodzaju ograniczeń.

Różni się ono od prognozowania,(aktywnie kształtującego zjawiska pieniężne ) które polega na biernym przewidywaniu zjawisk pieniężnych będących efektem działań niezależnych od podmiotu sporządzającego prognozę.

Jednak zarówno

- planowanie finansowe              

- jak i pieniężna ewidencja i staty­styka stanowiące ważne instrumenty zarządzania przebiegiem zjawisk pieniężnych  nie są włączane do określenia finansów z uwagi na jego odmienność od ruchu realnych zasobów pieniądza i wiążących zobowiązań pieniężnych.

celowe jest wprowadzenie dodatkowego pojęcia gospodarki finansowej.

Gospodarka finansowa obejmuje działania podmiotów w dziedzinie zjawisk pieniężnych, polegających na:

a)         przygotowaniach do przeprowadzenia wszelkiego rodzaju operacji pieniężnych,

b)         faktyczną realizację tych operacji pieniężnych

c)          ewidencję i analizę operacji pieniężnych zrealizowanych w przeszłości, m.in. w celu przygotowania decyzji co do działań na przyszłość.

Oprócz określenia pojęć finansów i gospodarki finansowej potrzebne jest także zdefiniowanie pojęcia polityki finansowej.

Polityka finansowa oznacza dokonywanie zarówno wyboru celów, które mają być osiągnięte w wyniku gospodarki finansowej, jak też i metod czy sposobów działania dla osiągnięcia wybranych celów. Politykę finansową realizują różne jednostki gospodarujące, a treść polityki finansowej zależy od podmiotu, który prowadzi gospodarkę finansową.

Gospodarstwo domowe wyzna­cza sobie - zazwyczaj - cele w dziedzinie osiągania dochodów i w dziedzinie konsumpcji, z czego wynika struktura wydatków konsump­cyjnych, lub w dziedzinie gromadzenia oszczędności oraz ich wykorzystywania, np. na inwestycje mieszkaniowe czy na zakup dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

Natomiast celem polityki finansowej przedsiębiorstwa zazwyczaj jest zwiększanie jego wartości po­przez:

-poprawę jakości produkcji,

-doskonalenie marketingu i inne działania zmierzające do umocnienia pozycji firmy na rynku, jak też

- przez maksyma­lizację wielkości zysku w dłuższym okresie.

Wybór tych celów realizacji polityki finansowej przedsiębiorstwa wymaga dokonania też wyboru instru­mentów najbardziej przydatnych dla ich realizacji, np. przez ustalenie spo­sobów sięgania do zasobów rynku kapitału dla finansowania projektów roz­wojowych (kredyt bankowy, emisja obligacji, emisja nowych akcji).

Polityka finansowa państwa obejmuje wybór celów i instru­mentów ich realizacji dla całej gospodarki narodowej, a więc ma charakter makroekonomiczny. Ogólnym celem polityki finansowej państwa jest two­rzenie w danych warunkach przesłanek dla możliwie optymalnego bytu społeczeństwa przez:

-          stymulowanie trwałego rozwoju gospodarczego i moż­liwie pełnego wykorzystania potencjału gospodarczego (w tym zasobów siły roboczej przez zwalczanie przymusowego bezrobocia),

-          przez zapewnienie krajowi bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego,

-          przez możliwie najlep­sze zaspokojenie potrzeb społecznych w dziedzinie konsumpcji zbiorowej, a także

-          przez zapewnienie minimum egzystencji członkom społeczeństwa, którzy z takich czy innych powodów nie są w stanie samodzielnie go osią­gnąć.

Finanse jako zjawiska pieniężne, polegające przede wszystkim na ruchu zasobów pieniądza, są bardzo ściśle powiązane ze sferą zjawisk realnych czy rzeczowych w gospodarce. Zjawiska realne obejmują:

-          procesy produkcji dóbr i usług,

-          ich wymiany w obrocie towarowym na rynkach krajowych i zagranicznych, 

-          ich alokacji w procesach konsumpcji (indywidualnej i zbiorowej),

c) w procesach akumulacji (nagromadzenia nowych skład­ników majątku trwałego i zapasów dóbr jednorazowego użytku).

Towarowy charakter pro­duktów sprawia, że jednostki gospodarujące mogą wejść w ich posiadanie w zasadzie wyłącznie poprzez transakcje kupna-sprzedaży; bezpośredni podział produktów ma znaczenie tylko marginesowe. Z tego względu można twierdzić, że finanse w gospodarce towarowej są podstawowym instrumentem podziału wartości rzeczowych (wartości użytkowych) między różne sfery zastosowania (pro­dukcja, spożycie) i między różne jednostki gospodarujące. Poprzez finanse, na drodze kupna i sprzedaży, dokonuje się podziału także niefinansowych składników majątku, które występują w postaci papierów wartościowych.

Z określenia finansów jako zjawisk pieniężnych związanych z gromadze­niem i wydatkowaniem funduszy pieniężnych wynika także określenie przed­miotu nauki finansów:

Nauka finansów: jako jedna z gałęzi ogólnej nauki ekonomii, która traktuje o procesach gospodarczych i prawach rządzących tymi procesami jest nauką o zjawiskach i procesach pieniężnych.

Przedmiotem nauki finansów jest ekonomiczna strona gospodarowania pieniądzem

-          w sektorze publicznym,

-          instytucjach finansowych,

-          przedsiębiorstwach i

-          go­spodarstwach domowych.

Nauka finansów zajmuje się przede wszystkim badaniem ruchu pieniądza:

-          jego tworzeniem (kreacją) w systemie banko­wym,

-          krążeniem (cyrkulacją) między różnymi jednostkami gospodarującymi,

osiadaniem (akumulacją) w postaci oszczędności i rezerw pieniężnych. Analiza ruchu pieniądza w nauce finansów nie jest jednak ograniczona do samych zjawisk pieniężnych: prowadzi się ją na tle i w związku z przebiegiem zja­wisk w rzeczowej sferze gospodarowania.

Stąd przedmiot zainteresowania nauki finansów nie różni się w zasadzie od przedmiotu badania ogólnej nauki ekono­mii, zwłaszcza makroekonomii, która bada przebieg zjawisk ekonomicznych ...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl