Fitness i spalanie tłuszczu

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Fitness i spalanie tłuszczu, Odchudzanie - Kompendium wiedzy od A do Z

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Fitness i spalanie tłuszczu

Fitness może być nie tylko propozycją dla pań, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i zachować piękny wygląd. To także doskonały sposób walki z nadwagą. Jak wykazały najnowsze badania naukowe, w Polsce aż 60% mężczyzn boryka się z nadwagą. Siedzący tryb życia i nadmierne spożywanie posiłków są głównymi przyczynami tego problemu. W zadbaniu o zdrowie i zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocny może okazać się fitness.

Nadwaga – jak schudnąć?

Problemy z nadwagą często wolimy zrzucić na problemy w pracy lub w domu, które trzeba jakoś odreagować. Częste objadanie się tłumaczymy zatem stresem i ochotą na „małe co nieco”. Winą za nadwagę bardzo łatwo obarczyć skłonności genetyczne czy brak czasu na ćwiczenia. Oprócz tego istnieje szereg sprzecznych opinii na temat diet i właściwego prowadzenia treningu. Faktem jest jednak to, że nadwagi czy otyłości nie da się pozbyć bez walki.

Dobre  to połowa sukcesu w walce z nadwagą. Samodyscyplina i systematyczność są najważniejsze, jeśli chcesz schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo. Umiarkowane ćwiczenia wykonywane dwa razy w tygodniu nie pozwolą na efektywne spalanie tłuszczu. Eksperci fitness zalecają co najmniej 60 minut ćwiczeń każdego dnia.

Fitness – fakty i mity

o                     Duża intensywność ćwiczeń pomaga spalić tylko tłuszcz – MIT

Intensywne ćwiczenia fitness spalają glikogen, a dopiero później znienawidzony tłuszczyk. Spalanie tłuszczuzachodzi głównie przy niskiej i umiarkowanej intensywności ćwiczeń. Ćwicz zatem z optymalną intensywnością przez około 40-60 minut dzienne, co spowoduje zmniejszenie zużycia glikogenu i zoptymalizuje spalanie tłuszczu.  

o                     Szczytowe zużycie tłuszczu następuje pod koniec przedłużonego ćwiczenia – FAKT

Jak wykazały badania, największe spalanie tłuszczu ma miejsce pod koniec przedłużonego ćwiczenia i kontynuowane jest jeszcze po zakończeniu aktywności fizycznej. Aby po treningu zaspokoić pragnienie, pij wodę. Powstrzymaj się od jedzenia do około trzech godzin po ćwiczeniach. Dobre sposoby na odchudzanie, dopełniające fitness, to wysokobiałkowe posiłki. Pozwolą one ładnie wymodelować sylwetkę.

o                     Najlepszą porą na ćwiczenia jest popołudnie – MIT

Właściwa pora na ćwiczenia fitness to poranek, przed śniadaniem. Po spaniu organizm zużywa największe ilości tłuszczu do wytworzenia energii. Przed ćwiczeniami nie powinno się jeść, ponieważ powoduje to wydzielanie się insuliny.

Fitness – porady dotyczące treningu

Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć z fitness, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami:

o                     do ćwiczeń dołącz trening cardio (około 60-90 minut dziennie przy obciążeniu na poziomie 60-85% maksymalnej wydolności). Dzięki niemu spalisz nawet 500-1000 kcal dziennie. Pozwoli to pozbyć się około 0,5 kg tygodniowo;

o                     do planu ćwiczeń włącz trening interwałowy. Najważniejszy z jego elementów to sprint (szybkie bieganie) przerywany okresami marszu lub lżejszymi ćwiczeniami. Okres odpoczynku między sprintami powinien wynosić maksymalnie 5 minut;

o                     rozciągaj się po samym treningu, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane. To pozwoli na intensywne spalanie tłuszczu i zapobiegnie zwiotczeniu mięśni;

o                     nie zapominaj o zbilansowanej diecie. Do posiłków wprowadź owoce, warzywa, chude mięso, a pieczywo pszenne zastąp pełnoziarnistym. Spróbuj sięgnąć po , które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zapomnij natomiast o cukrach prostych i nasyconych kwasach tłuszczowych.

Trzeba pamiętać, że walka z nadwagą nie jest prosta. Nie trzeba się jednak zniechęcać, nawet gdy na początku może być ciężko. Aktywność fizyczna, ćwiczenia fitness, zrównoważona dieta to właściwe sposoby na odchudzanie i poprawę zdrowia.          

Bibliografia

Jasiński R. (red.), Modelowanie sylwetki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3712-8
Degan E.M. Brzuch, uda, pośladki - skuteczne modelowanie sylwetki, KDC, Warszawa 2005, ISBN 83-7404-333-4
Wolek N. Jak poprawić kondycję i zdrowie, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10884-4
Corbin C.B., Corbin W.R., Welk K.A., Welk G.J. Fitness i Wellness, Kondycja, sprawność, zdrowie, ZYSK I SK-A, 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl