Filetowanie skrzydełek ...

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Filetowanie skrzydełek drobiowych2, przepisy kucharskie, Kuchnia , kulinaria, przepisy

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Filetowanie skrzydełek drobiowych (usuwanie kości)

Ten sposób preparowania skrzydełek drobiowych przyda się, gdy przyjdzie nam ochota na faszerowane skrzydełka :) pewne zasady przydadzą się również przy filetowaniu np. udek czy całego kurczaka.

1.
Skrzydełka do filetowania powinny być większe, bo przy małych roboty tyle samo, jednak ich przygotowanie bywa bardziej kłopotliwe (łatwiej naruszyć skórę). Musimy przygotować ostry nóż, najlepiej o krótkim ostrzu i czas... bo spieszyć się przy tej pracy raczej nie wolno :)))

  
2.
Nacinamy mięso, ścięgna, włókienka, wokół stawu skrzydła (tego, który był umocowany w korpusie kurczaka)
Nóż powinien być skierowany ostrzem do góry (czyli przeciwnie niż zwykle kroimy nożem, odwrócony o 180 stopni w górę). Takie ułożenie pozwala kontrolować co i gdzie nacinamy, nóż się nie ześlizguje w sposób "niekontrolowany" do dołu. Twardsze części przecinamy normalnie krojąc.

   
3.
Po "uwolnieniu" pierwszego stawu układamy palce ściśle wokół kostki i przesuwamy w kierunku następnego stawu, spychając mięso i skórę ze skrzydełka do dołu.
Na tym odcinku rzadko trzeba używać noża, ale jeśli zajdzie taka potrzeba używamy go zgodnie z zasadą ostrzem do góry. W miarę bezproblemowo dochodzimy do drugiego stawu (poniżej niego będą się znajdować 2 kostki)

 
4.
Drugi staw, to ta część skrzydełka, która jest najbardziej wrażliwa, jeśli chodzi o możliwość przerwania skóry na skrzydełku. Trzeba być tu bardziej ostrożnym używając noża do przecinania wiązadełek wokół. Nie wolno sie spieszyć, przecinać nożem ostrzem do góry, uwalniając staw i odsłaniając dwie kostki.

     
5.
Wywijamy skórę z uwolnionej części skrzydła "na lewą stronę, odsłaniając dwie kostki. Zsuwamy skórę i małe kawałki przylegającego mięsa w kierunki końca skrzydełka. Skóra skrzydełka dość mocno przylega do grubszej kostki (widać to na zdjęciu, taki bardziej żółty, pofałdowany  kolor skóry), cieńsza kostka jest w zasadzie :wolna" :)
Nacinając nożem wzdłuż grubszej kostki dość łatwo oddzielimy od niej skórę, która w tym miejscu jest grubsza, więc łatwiejsza do oddzielenia.
Na końcu możemy pociągnąć dość zdecydowanie wywiniętą skórę ze skrzydełka, odsłaniając "czyste" obie kostki.


6.
Wykręcając obie kostki (w następnym stawie), wyłamujemy je i ... mamy oddzielone kostki od skrzydełka :) Kostki w ostatniej części pozostają (są bardzo drobne).

7.
Teraz możemy wykorzystać tuszkę skrzydełka do napełniania masą np. według mojego przepisu na nadziewane skrzydełka :)))
 

Pierwsze skrzydełka będziecie robić wolniej, ale jak nabierzecie wprawy to... nic trudnego. Powodzenia !

Autor:

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl