Fenologiczne pory roku(1)

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Fenologiczne pory roku(1), Studia EWzWP, Przyroda mgr Pokorska

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edukacja Wczesnoszkolna

Z Wychowaniem Przedszkolnym

2012/2013

rozprzestrzenienia się (dyspersji), stanowią w ten sposób czasowy aeroplankton unoszący się do wysokości 2000 m. Okazało się, że wędrowcami są prawie wyłącznie samice. Po pewnym czasie pająki w locie omotują nitkę, zbijają ją w kulkę i jak na spadochronie opuszczają się w dół, na ziemię. Tu porzucają swój żagiel, a same szukają schronienia na zimę. Pozostawione nitki wiatr jesienny włóczy po polach, ścierniskach, zaczepia o płoty, rośliny, budynki, [...] powiewają na wietrze jako znane wszystkim "babie lato".

 

 

 

okres fenologiczny należący do astronomicznej jesieni; poprzedzona jest latem (do 20. sierpnia), a po niej, w połowie września lub na początku października zwykle przychodzi babie lato. Wstępny okres jesieni; charakteryzuje się dojrzewaniem reszty owoców, a zwłaszcza: derenia świdwy, ligustru, kasztanowca i borówki brusznicy, w tym czasie przypada pełnia zakwitania wrzosu.

 

 

czas najlepszy do żniw'. Jesień zaczyna się wtedy, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej +15°C, noce są chłodne, rankiem zdarzają się przymrozki; wypada to w końcu września, po wczesnej jesieni; początek jesieni zazwyczaj obejmuje babie lato po nim nadchodzi późna jesień często zwana 'jesienna szaruga' lub przedzimiem. W świecie roślin zielonych kończy się okres asymilacji jesienną zmianą barwy liści i plech: Jednak w lesie przeważają dwie barwy: niebieska i czerwona: krzaki, których liście zaczynają wcześniej żółknąć, mają owoce koloru ciemnoniebieskiego, niekiedy prawie zupełnie czarne, takie bowiem najlepiej odbijają od liści pożółkłych. Do takich, oprócz szakłaku [kruszyny], należą owocki czeremchy, świdwy, bzu czarnego, jałowca. Czerwone owoce mają krzewy i zarośla, których liście dłużej zachowują barwę zieloną, jak bez koralowy, kalina, jarzębina, dzika róża, a także cis, od którego ciemnozielonych liści żaden inny kolor nie odbija siętak jaskrawo, jak czerwony.

Długość jesieni wynosi 55-60 dni i kończy się ona w zależności od długości geogr. rejonu Polski - od I dekady do połowy grudnia; jesienią "odlatują ptaki: skowronek, bocian, kukułka, jaskółka i wilga", w ogrodach na wsi rzucają się w oczy martwe zeszłoroczne ryjówki, na których nie widać ni ran ni objawów starości, a które mimo to umierają; przyczyny nie są jasne - jedno z tłumaczeń jest takie, że umierają
z głodu stare osobniki, które nie potrafią zdobyć dostatecznej ilości pokarmu koniecznego dla tak ruchliwego i zarazem malutkiego zwierzątka.

 

okres fenologiczny należący do astronomicznej jesieni, między jesienią a zimą, zaczynający się w końcu października lub na początku listopada; "zaznacza się dalszym spadkiem temperatury, wzrostem zachmurzenia, występują mgły lub opady oraz silne wiatry".

 

 

Fenologiczna zima jest okresem spoczynku wegetac...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl