Filozofia 1-13

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Filozofia 1-13, Filozofia ALK

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Filozofia

 

1.      Na czym polega poznanie naukowe?

 

POZNANIE LUDZKIE. - Wśród naszych czynności świadomych są takie, których sens polega na uzyskiwaniu informacji o czymś, na uchwyceniu istnienia i własności czegoś. Są to czynności poznawcze i bezpośrednio dana nam jest różnica między nimi a np. pożądaniem, wytwarzaniem, oczekiwaniem, wyobrażeniem sobie czegoś. W poznawaniu jakby wydobywamy coś z mroku, coś odkrywamy, przed nami odsłania się - przynajmniej częściowo - jakiś przedmiot lub sytuacja.

 

Poznanie naukowe ma cel teoretyczny: uzyskanie uporządkowanej wiedzy o pewnej dziedzinie. Poznanie naukowe świadomie i systematycznie je eliminuje motywy i czynniki pozapoznawcze, ponieważ emocje, upodobania czy pragnienia jako takie nie pełnią funkcji poznawczych, a mogą łatwo zniekształcić przebieg poznawania. Poznanie naukowe wymaga od podmiotu poznającego kompetencji, którą uzyskuje się przechodząc odpowiedni trening.

 

Nauka to zespół sensownych zdań logicznie uprawomocnionych, interpersonalnie komunikowalnych, intersubiektywnie sprawdzanych.

 

2.      Na czym polega poznanie filozoficzne?

 

W filozofii klasycznej- filozof to ktoś, kogo interesuje ostateczna zasada wszechrzeczy i kto za pomocą własnego, naturalnego rozumu, bez odwołania się do mitu czy religii - proponuje i uzasadnia pewne twierdzenia na ten temat.. Filozofia – miłowanie mądrości. Filozofia wiedza-mądrość, wiedza-cnota, wiedza o losie i postępowaniu człowieka (dla Arystotelesa mądrością była wiedza o ostatecznych przyczynach bytu, czyli metafizyka); filozofia jako „meditatio mortis"-  rozmyślania o śmierci.

 

Filozofia najczęściej to najwyższy wykwit naturalnego (tzn. nie opartego na objawieniu religijnym) poznania ludzkiego. Poznanie ludzkie- czynności poznawcze i bezpośrednio dana nam jest różnica między nimi a np. pożądaniem, wytwarzaniem, oczekiwaniem, wyobrażeniem sobie czegoś.

 

Filozofia stara się odpowiadać na podstawowe pytania dręczące ludzi od wieków, takie jak:

- Jaka jest natura wszechrzeczy?
- Kim jest człowiek i dokąd zdąża?
- Co to znaczy istnieć?
- Jak odróżnić prawdę od fałszu?

 

3.      Co to jest światopogląd?

 

Światopogląd  jest to zespół przekonań i postaw, twierdzeń, ocen i norm, który stanowi spójny, całościowy obraz rzeczywistości (tego, co istnieje), porządkujący (wartościujący i normujący) postępowanie względem siebie i otoczenia. U osób nastawionych bardziej intelektualnie i krytycznie, u tych, których trudności i skomplikowane nieraz sytuacje zmuszają do samodzielnych, zasadniczych decyzji, występuje troska o to, ażeby owa spójność poglądu na świat nie była pozorna i aby

jego wybór nie był czymś przypadkowym i nieumotywowanym.

 

4.      NIE MA

 

 

5.      Jakie jest miejsce filozofii wśród innych nauk?

 





NAUKA

 

 

                      Teologia                                                                        Nauki przyrodnicze





                   (nieracjonalna)                                                                           (racjonalna)

 

 

 

                                                                                               Filozofia                            Nauki szczegółowe





 

                                                                                                                           Formalne          Materialne

                                                                                                                         matematyka         przyrodoznawstwo

                                                                                                                              logika                               humanistyka

 

6.      Jakie są główne nurty filozofii?

 

Główne koncepcje filozofii: klasyczna, pozytywistyczna, neopozytywistyczna, lingwistyczna, irracjonalistyczna.

 

KLASYCZNA KONCEPCJA FILOZOFII. - Według tej koncepcji filozofia jest wiedzą autonomiczną (o własnym przedmiocie i odpowiedniej do niego metodzie), o charakterze naukowym (racjonalnym), a więc intersubiektywnie komunikatywną i kontrolowalną, uzyskaną przy użyciu jedynie naturalnych zdolności poznawczych człowieka, zabezpieczających w dostateczny sposób jej poznawczą prawomocność. Dotyczy ona tego, co podstawowe i zasadnicze w badanym przedmiocie, ujmuje jego istotę i konieczne uwarunkowania.

 

POZYTYWISTYCZNA KONCEPCJA FILOZOFII. - Koncepcja ta wiąże się ze   scjentyzmem, tzn. z poglądem, iż najdoskonalszą, wzorcową postać wiedzy ludzkiej stanowią nauki przyrodnicze typu matematyczno-fizykalnego.

 

NEOPOZYTYWISTYCZNA KONCEPCJA FILOZOFII. Problemy filozoficzne bądź mają charakter naukowy i są rozważalne na terenie nauk szczegółowych, bądź nie mają charakteru naukowego, są „pseudoproblemami", nie wyrażają żadnego poznania, lecz co najwyżej ludzkie postawy, emocje, aspiracje, potrzeby; filozofia w tym ujęciu staje się bliska sztuce i religii.

 

LINGWISTYCZNA KONCEPCJA FILOZOFII- odpowiedzialnie możemy zająć się jedynie sposobem mówienia o filozoficznych problemach i ich rozwiązaniach, charakterem i strukturą języka filozofii czy języka filozofów. Często przy tym problem filozoficzny okazuje się problemem językowym, a wiele sporów merytorycznych ma swe źródło w nieścisłym lub nawykowym sposobie wyrażania się.

 

IRRACJONALISTYCZNA KONCEPCJA FILOZOFII filozofia jest pewnym osobiście (osobowo) zorientowanym ujęciem sensu całości tego, co jest, lub pozycji człowieka w świecie, jest sposobem bycia człowieka w świecie poprzez syntetyczne usensownianie świata, poprzez szczególną orientację własnej samoświadomości

 

 

7.      Co to jest realizm?

 

realizm - filozofia uznająca różne formy współistnienia idei i materii w przeświadczeniu, że obie są bytami obiektywnymi, wzajemnie dopełniającymi się.

 

8.      Co to jest idealizm?

 

Idealizm - filozofia uznająca pierwszeństwo idei nad rzeczywistością materialną. Uznaje ona obiektywne istnienie idei jako bytów samodzielnych i uważa byt materialny za wtórny w stosunku do świata idei. W skrajnej postaci odrzuca istnienie rzeczywistości materialnej i uznaje ją za złudzenie.
 

9.      Jakie są główne działy filozofii?

 

Podział filozofii:

- istnienia (filozofia bytu, metafizyka, entologia)

- poznania (epistemologia)

- działania (etyka)

 

10.  Co to jest epistemologia?

 

Epistemologia (filozofia poznania)- nauka analizująca sam proces poznawczy, bada prawdziwość naszego poznania, czyli badają skąd pochodzi, na ile jest wiarygodna i jakie są granice naszej wiedzy.

 

11.  Co to jest metafizyka?

 

Metafizyka to nauka o bycie („po fizyce”); zajmuje się klasyfikacją przyczyn tego, co istnieje.

bada byt jako byt, ustala jego strukturę oraz szuka jego ostatecznych racji (przyczyn) w świetle pierwszych zasad (tożsamości, niesprzeczności, racji dostatecznej itp.). Niekiedy m. nazywana jest „ontologią". Podstawowym pojęciem metafizycznym jest pojęcie bytu, czyli czegoś istniejącego.

 

12.  Co to jest etyka?

 

Etyka to filozofia działania, dział praktyczny filozofii, mówiący o tym, jak coś powinno być. Identyfikuje ona ogólne normy ludzkiego postępowania.

Wyraz „etyka" pochodzi od greckiego słowa ήΰος (= obyczaj) i etymologicznie oznacza naukę o obyczajach (nie: naukę obyczajów), czyli o tym, co przystoi w postępowaniu, co jest godne czynienia. Wyróżniano etykę indywidualną, domową (ekonomika) i państwową (polityka), niekiedy i inne, np. zakonną (w średniowieczu).

 

13.  Co to jest aksjologia?

 

Aksjologia- filozofia wartości zbiór zagadnień dotyczących wartości i wartościowania, stanowiących fragmenty metafizyki ogólnej, metafizyki człowieka oraz teorii poznania....

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl