Feministyczna rozprawka

image Indeks       image Finanse,       image Finanse(1),       image Filozofos,       image Fesenjan,       image Fenix,       

Odnośniki

Feministyczna rozprawka, różne, czasem przydatne

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Makbet jest tytułowym bohaterem dzieła W. Szekspira. Jego żona jest jedną z najsłynniejszych i postaci kobiecych nie tylko w twórczości Szekspira, ale i całej literaturze światowej. Według Borysa Pasternaka, autora przekładów tekstów Szekspira na język rosyjski, u Lady Makbet biorą górę typowo kobiece właściwości, mało tego jest to obraz prawdziwej kobiety w małżeństwie, pomocnicy i mężowskiej podpory, która nie oddziela interesów męża od własnych. Moim zdaniem, jego stwierdzenia są absurdalne i stereotypowe.

Na początku książki Lady Makbet jest kochającą, typową (jak to ujął Pan Borys) kobietą.
Przed ujawnieniem się rządzy władzy, ona i Makbet, byli wzorowym małżeństwem. Po raz pierwszy pojawia się w scenie, w której czyta list od męża i dowiaduje się o przepowiedni trzech Czarownic, według której Makbet ma zostać królem Anglii. Ma pewność, że jej honorowy i uczciwy mąż, będzie czekać na wypełnienie przepowiedni, nadal służąc swojemu królowi. Próbuje nakłonić go do przyspieszenia kolei losu. W tym momencie następuje w niej zmiana, albo raczej ujawnienie prawdziwych cech charakteru. Nie przychodzi jej to jednak tak łatwo. Gdy została sama, wezwała duchy:
„Przybądźcie, o wy duchy, karmiciele
Zabójczych myśli, z płci mej mię wyzujcie
I napełnijcie mię od stóp do głowy
Nieubłaganym okrucieństwem!”.
Wyraźnie żałuje, że nie jest mężczyzną, gdyż wówczas nie miałaby żadnych skrupułów, by zabić. Wyzbywa się wszelkich zasad moralnych i w ten sposób jej kobieca natura zostaje zażegnana przez ambicje i aspiracje.

 

Lady Makbet wcale nie jest mężowską podporą. Wręcz przeciwnie. To ona dominuje w związku.

 

Mam również zastrzeżenia do słowa „typowa”. Już w biblii pada wzmianka, że Bóg rozgniewał się nieposłuszeństwem ludzi i wygnał ich z rajskiego ogrodu, a Ewie powiedział, że od tej pory celem jej życia będzie macierzyństwo, praca w domu i posłuszeństwo mężowi. Zadaniem kobiety stało się rodzenie i wychowywanie , oraz opieka nad mężczyzną, który pracuje i zarabia pieniądze.
Może na przestrzeni lat, płeć żeńska była „typowym” elementem w domu, jednakże dziś słyszy się bardzo dużo o sukcesach kobiet, ich niezależności i wysokich stanowiskach.

Wystarczy spojrzeć na Coco Chanel, która wyparła się ozdób i niewygodnych sukni na rzecz spodni, czy Joannę D’Arc prowadzącą kilka razy francuską armię do zwycięstwa.


Odwołując się jeszcze do biblii, Bóg z żebra Adama stworzył Ewę na znak równouprawnienia

Dowiadując się od męża o przepowiedni, kieruje się ich wspólnym dobrem. Bardzo chce, by doszedł do władzy. Próbuje mu uświadomić, że w głębi duszy tego pragnie.
 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gbp.keep.pl