Fizjoterapia kliniczna w chor. wewnętrz.-rehab.po amput.kończyn, fizjo
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
25 04 2009 (sobota) REHABILITACJA PO AMPUTACJACH KOŃCZYN CZĘŚĆ I GŁÓWNE ZASADY POSTĘPOWANIA Zabezpieczenie kikuta przed wadliwym ustawieniem się i przykurczami Utrzymanie pełnej ruchomości w stawach, a szczególnie najbliższych kikutowi Ustabilizowanie objętości kikuta (bandażowanie, kilkakrotne zmiany leja protezy tymczasowej)
Wzmocnienie siły mięśniowej Stosowanie ćwiczeń czucia powierzchownego i głębokiego (ulega zaburzeniom po amputacji kończyny) Hartowanie kikuta aby był przygotowany do noszenia protezy Dbałość o postawę Dbałość o sprawność ogólną amputowanego Dbałość o higienę kikuta Dbałość o samą protezę USPRAWNIANIE PRZED ZAPROTEZOWANIEM Kładziemy nacisk na ćwiczenia pełnego zakresu ruchu w stawie jak i wzmocnienie mięśni W przypadku amputacji w obrębie kończyny górnej powyżej stawu łokciowego dotyczy to utrzymanie pełnego zakresu ruchu w stawie ramiennym oraz wzmocnienie mięśni obręczy barkowej i karku. Amputacja w obrębie kończyny dolnej powyżej stawu kolanowego analogicznie- utrzymujemy zakres ruchu w stawie biodrowym i przeciwdziałamy przykurczom mięśniowym, wzmacniając zwłaszcza mięśnie słabsze. Ćwiczenia kikuta po amputacji w obrębie uda PRZYWODZICIELE KIKUTA Pozycja: leżenie na plecach lub na boku po stronie kończyny amputowanej. Ruch: przyciąganie kikuta do nogi zdrowej. Pozycja: leżenie na plecach z poduszką lub piłką gumową między udami Ruch: ściskanie udami poduszki lub piłki. Pozycja: leżenie na plecach z odwiedzionym kikutem, woreczkiem po stronie wewnętrznej kikuta. Ruch: przesuwanie woreczka kikutem ku linii pośrodkowej ciała. Pozycja: leżenie na plecach lub pozycja stojąca, ciężar umocowany do kikuta. Ruch: przyciąganie obciążonego kikuta do linii pośrodkowej ciała. PROSTOWNIKI STAWU BIODROWEGO Pozycja: leżenie na brzuchu lub na boku zdrowym. Ruch: prostowanie kikuta w stawie biodrowym. Pozycja: leżenie na plecach z kończyną zdrową przyciągniętą rękami do klatki piersiowej. Ruch: prostowanie kikuta w stawie biodrowym z wywieraniem nacisku na podłoże. Pozycja: klęk podparty. Ruch: unoszenie kikuta. Pozycja: stojąca lub siedząca na boku krzesła, kikut wystaje poza krzesłem, taśma opasująca kikut połączona z ciężarem przerzuconym przez bloczek umocowanym przed pacjentem. Ruch: prostowanie kikuta w stawie biodrowym. Ćwiczenie czynne mięśni prostujących staw biodrowy. W klęku podpartym prostowanie kikuta. Ćwiczenie mięśni prostujących staw biodrowy, z wykorzystaniem stołu jako podpory dla miednicy i tułowia.
ĆWICZENIA M. CZWOROGŁOWEGO UDA POWYŻEJ AMPUTACJI W OBRĘBIE GOLENI Pozycja: leżąca lub siedząca, woreczek z piaskiem przymocowany do goleni. Ruch: prostowanie kikuta w stawie kolanowym Pozycja: siedząca, na kikut założona opaska połączona z ciężarkiem poprzez bloczek poza plecami pacjenta. Ruch: prostowanie kikuta w stawie kolanowym. ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE Niezależnie od ćwiczeń kikutów po amputacji w obrębie kończyn dolnych konieczne jest stosowanie ćwiczeń równoważnych. Pacjenci po amputacjach stawu kolanowego, a szczególnie po podwójnych amputacjach, wykazują trudności w utrzymywaniu równowagi. Ponadto cierpią oni na lęk przestrzeni i wysokości. Uwidacznia się to zwłaszcza u pacjentów, którzy dłuższy czas obywali się bez protez i posługiwali wózkiem. Pozycja: siad na krześle z ramionami w bok. Ruch: przesuwanie tułowia na boki, w przód i w tył. Pozycja: stojąca lub siedząca z piłeczką w ręce. Ruch: rzuty i chwyty piłki w różnych kierunkach. Pozycja: siad na jednej, dwu lub trzech piłkach lekarskich. Ruch: rzuty i chwyty piłeczki tenisowej lub przekładanie wokoło siebie piłki lekarskiej. Ponieważ pacjent z brakiem jednej lub obu kończyn dolnych zazwyczaj posługuje się laską lub kulami, konieczne jest u tych pacjentów wzmocnienie kończyn górnych. Ćwiczenia z kijkiem i hantlami Pozycja: siad między podpórkami albo stołkami, ręce oparte o podpórkę lub stołki. Ruch: unoszenie tułowia w górę do wyprostu w stawach łokciowych Pozycja: podpór przodem. Ruch: uginanie i prostowanie kończyn górnych w stawach łokciowych. Pacjentów po obustronnych amputacjach obowiązkowo należy nauczyć umiejętnego upadania na ręce jako przygotowania do ewentualnego upadku w protezie. NAUKA CHODZENIA O KULACH Pacjentów po jednostronnej amputacji należy możliwie wcześnie wyuczyć chodzenia o kulach. Najlepsze są kule łokciowe. Podczas chodzenia stawia się obie kule równocześnie ku przodowi, a następnie opierając się na nich, przerzuca się ku przodowi nogę zdrową. Kikut powinien poruszać się na przemian w przód i w tył w ten sposób, aby zawsze był ustawiony przeciwnie do kończyny zdrowej (ruch naprzemienny jak podczas chodu) Chodzenie o kulach traktujemy jako cel, do którego dążymy środkami pośrednimi takimi jak nauka chodzenia przy pomocy podpórki dwukołowej. Daje ona większą stabilność pacjentowi, który na początku boi się stawiać pierwsze kroki.
Nie mniej ważne są czynności przesiadania się: Z łóżka na wózek i odwrotnie
Z wózka na krzesło itp.
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ] zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plgbp.keep.pl
|